Kody ACRISS. Zobacz co to są kody ACRISS

Co to są kody Acriss

Kody ACRISS to czteroznakowa klasyfikacja pojazdów opracowana na potrzeby automatycznej rezerwacji podczas wynajmu samochodów. Kody ACRISS określają typ pojazdu, rodzaj napędu, liczbę drzwi oraz rodzaj paliwa inne cechy jak klimatyzacja czy wielkość bagażnika. Kody ACRISS nazywane są również jako Kody SIPP.

Podczas rezerwacji samochodu, klient zwykle ma określone wymagania dotyczące klasy samochodu, ilości drzwi czy wielkości bagażnika i rodzaju paliwa. Wypożyczalnia samochodów nie zawsze ma możliwość zagwarantowania konkretnego modelu i marki, ale może zaproponować klientowi inny samochód który spełni jego wymagania. Do tego służą właśnie kody ACRISS.

Kod ACRISS, znany również jako „ACRISS Car Classification Code” lub „ACRISS Car Rental Code”, to standardowy system klasyfikacji samochodów używany w branży wynajmu samochodów. Skrót ACRISS oznacza „Association of Car Rental Industry Systems and Standards” i reprezentuje organizację, która opracowała ten system.

Kod ACRISS jest używany przez firmy wynajmujące samochody do określenia charakterystyk i cech różnych modeli samochodów, takich jak rozmiar, rodzaj napędu, liczba drzwi, a także inne wyposażenie. Dzięki temu systemowi, klienci wynajmujący samochody mogą mieć lepszy pogląd na to, jaki typ samochodu jest im oferowany, co ułatwia wybór odpowiedniego pojazdu zgodnie z ich potrzebami.

Struktura kodów ACRISS

Kod ACRISS składa się z kilku liter i cyfr, które reprezentują różne cechy samochodu. Przykładowo:
– Pierwszy znak to rodzaj samochodu (np. Mini, Ekonomiczny Standard, SUV, Premium, itp…)
– Drugi znak to liczba drzwi (np. 2/4)
– Trzeci znak to rodzaj napędu (np. Manual – ręczna, Automatic – automatyczna)
– Czwarty znak to rodzaj paliwa (np. Petrol – benzyna, Diesel – olej napędowy) oraz inne cechy, takie jak klimatyzacja, pojemność bagażnika itp.

Ten system klasyfikacji pomaga w standaryzacji informacji o samochodach dostępnych do wynajmu i ułatwia porównywanie ofert różnych firm wynajmujących samochody.

Jak działają kody ACRISS?

Kody ACRISS są popularne w innych krajach, natomiast w Polsce nie wszystkie wypożyczalnie samochodów stosują kody ACRISS. Na stronach niektórych wypożyczalni podczas rezerwacji możemy podać kilka kodów ACRISS co znacznie ułatwia i przyspiesza wyszukiwanie. Musimy pamiętać, żeby oddzielać przecinkami poszczególne kody od siebie. Jeżeli jakaś cecha samochodu nie jest dla nas istotna, możemy podać symbol * jako wieloznaczny, bez znaczenia dla nas.
Np. kod ACRISS SW** oznacza, że chcemy klasę Standard Kombi, a rodzaj napędu oraz paliwo nie mają w tym wypadku znaczenia.

Co to są kody Acriss

Co to jest Association of Car Rental Industry Systems Standards

Association of Car Rental Industry Systems Standards (ACRISS) to branzowa organizacja firm wynajmujących samochody w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Wśród standardów opracowanych przez ACRISS znajduje się Kod Klasyfikacji Samochodów.

Celem ACRISS jest opracowanie jasnych wspólnych standardów dla usług wynajmu samochodów w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce”. Jako organizacja ACRISS opracował znormalizowane kody klasyfikacji samochodów (w tym wyposażenia opcjonalnego), opcjonalnych dodatków, lokalizacji lotnisk i lokalizacji w ogóle.

Nazwa „Kody ACRISS” wzięła się właśnie od nazwy Organizacji która je opracowała.

Warto znać kody ACRISS

Kod ACRISS został opracowany przez „Association of Car Rental Industry Systems and Standards” (ACRISS), która jest międzynarodową organizacją zrzeszającą firmy związane z branżą wynajmu samochodów. Celem tej organizacji jest ułatwienie porównywania i rezerwacji samochodów poprzez standaryzację informacji o pojazdach dostępnych do wynajmu.

Każdy samochód w systemie ACRISS jest przyporządkowany do konkretnego zestawu liter i cyfr, które opisują jego cechy. W skrócie, kod ACRISS zawiera informacje o:

– Grupie samochodu: Oznacza klasę lub typ samochodu, taki jak Mini, Economy, Compact, Intermediate, Fullsize, SUV, Van, itp. Każda grupa ma określone parametry, takie jak rozmiar, pojemność i inne cechy charakterystyczne.

– Liczbie drzwi: Określa liczbę drzwi w samochodzie, co może być istotne dla klientów, którzy preferują samochody z dwiema lub czterema drzwiami.

– Rodzaju napędu: Wskazuje, czy samochód ma napęd manualny (ręczny) lub automatyczny.

– Rodzaju paliwa: Informuje o rodzaju paliwa, na którym działa samochód, takim jak benzyna, diesel, hybryda itp… oraz innych cechach: może zawierać informacje o klimatyzacji, pojemności bagażnika, ilości miejsc siedzących i innych udogodnieniach.

Kod ACRISS pomaga klientom dokładniej określić, jaki rodzaj samochodu otrzymają, oraz ułatwia porównywanie ofert różnych firm wynajmujących samochody. Dzięki temu, klienci mogą uniknąć nieporozumień i otrzymają pojazd, który najlepiej odpowiada ich potrzebom podróży.
To ważne, aby podkreślić, że informacje zawarte w kodzie ACRISS są zgodne z danymi dostarczonymi przez firmy wynajmujące samochody. Dlatego, jeśli planujesz wynająć samochód, zawsze warto dokładnie czytać opisy ofert, aby mieć pewność, że otrzymasz samochód o odpowiednich cechach i wyposażeniu.

O czym pamiętać używając kodów ACRISS

Warto pamiętać, że posługując się kodami ACRISS nie rezerwujemy konkretnej marki i modelu samochodu lecz samochód o pewnych cechach określonych w podanym kodzie ACRISS. Np. podając jaki drugi znak „F” co oznacza SUV-a, nie oznacza to konkretnego modelu tylko wszystkie SUV-y. Jeżeli więc zależy nam na konkretnej marce i modelu samochodu, musimy to uzgodnić z wypożyczalnia samochodów i zależy to od dostępności tego samochodu oraz zasad wypożyczalni.

System klasyfikacji samochodów oparty na kodach ACRISS jest międzynarodowy i jest stosowany przez wiele firm wynajmujących samochody na całym świecie, w tym również w Polsce.

Kody Arciss bardo ułatwiają i usprawniają proces wypożyczania samochodu i pozwalają uniknąć nieporozumień. Z tego powodu warto je poznać i zapamiętać, szczególnie te odpowiadające naszym preferencjom przy wynajmie samochodu.

Poznaj oznaczenia kodów ACRISS, co oznacza dany znak na jednej z czterech pozycji. Poniżej opis kodów ACRISS na poszczególnych pozycjach.

Znak pierwszy kodu ACRISS, oznacza Kategorię/Segment:
M – Mini
N – Mini Elite
E – Ekonomiczny
H – Ekonomiczny Elite
C – Kompaktowy
D – Kompaktowy Elite
I – Klasa średnia
J – Klasa średnia Elite
S – Standard
R – Standard Elite
F – Pełnowymiarowa klasa średnia
G – Pełnowymiarowa klasa średnia Elite
P – Premium
U – Premium Elite
L – Luksusowe
W – Luksusowe Elite
O – Wielkogabarytowy
X – Specjalny

Znak drugi kodu ACRISS, oznacza Typ/Rodzaj nadwozia:
B – 2-3 drzwiowe
C – 2/4 drzwiowe
D – 4-5 drzwiowe
W – Wagon / Kombi
V – Van pasażerski
L – Limuzyna
S – Sportowe
T – Kabriolet
F – SUV
J – Terenowy
X – Specjalny
P – Pick up Standard
Q – Pick up Przedłużona kabina
Z – Samochód w ofercie specjalnej
E – Coupe
M – Monospace
R – Pojazd rekreacyjny
H – Kamper
Y – Dwuśladowiec/Motocykl
N – Roadster
G – Crossover
K – Samochód dostawczy

Znak trzeci kodu ACRISS, oznacza Rodzaj napędu:
M – Skrzynia manualna
N – Skrzynia manualna, napęd na obie osie
C – Skrzynia manualna, napęd na cztery koła
A – Skrzynia automatyczna
B – Skrzynia automatyczna, napęd na obie osie
D – Skrzynia automatyczna, napęd na cztery koła

Znak czwarty kodu ACRISS, oznacza Rodzaj paliwa/Klimatyzacja:
R – Niesprecyzowany rodzaj paliwa/Klimatyzacja
N – Niesprecyzowany rodzaj paliwa/Brak klimatyzacji
D – Diesel/Klimatyzacja
Q – Diesel/Brak klimatyzacji
H – Hybryda/Klimatyzacja
I – Hybryda/Brak klimatyzacji
E – Samochód elektryczny/Klimatyzacja
C – Samochód elektryczny/Brak klimatyzacji
L – LPG/Sprężony gaz/Klimatyzacja
S – LPG/Sprężony gaz/Brak klimatyzacji
A – Wodór/Klimatyzacja
B – Wodór/Brak klimatyzacji
M – Wielopaliwowe/Klimatyzacja
F – Wielopaliwowe/Brak klimatyzacji
V – Benzyna/Klimatyzacja
Z – Benzyna/Brak klimatyzacji
U – Etanol/Klimatyzacja
X – Etanol/Brak klimatyzacji

Kody Acriss

Warto stosować kody ACRISS bo to zdecydowanie ułatwia proces wynajmu samochodu. Jest to szczególnie duże ułatwienie w innych krajach, czy wręcz na innych kontynentach gdzie możemy mieć problem ze zrozumieniem przez obsługę. Wtedy podanie kodu ACRISS pomaga nam wybrać odpowiedni samochód zgodnie z oczekiwaniami.

Podobne

6 odpowiedzi

  1. Brzmi ciekawie, a na pewno jest bardziej praktyczne niż jakikolwiek inny system oznaczeniowy o którym do tej pory słyszałem. Części z tego rodzaju samochodów – np pick-aplów w Polsce praktycznie się nie używa, ale sam system naprawdę ma szansę fajnie się rozwinąć 🙂

  2. Słyszałam o kodach acriss od kolegi pilota, podobno są szeroko wykorzystywane w lotnictwie, ale wtedy chyba trochę inaczej wyglądają te oznaczenia. Ogólnie przydatna sprawa, ale w Polsce chyba jeszcze bardzo mało popularna, warto by było jakoś to rozpromować

  3. Nie słyszałam o tym wcześniej, mega spoko sprawa. Przydałoby się jednak jakoś spopularyzować te kody, bo myślę, że wiele osób nie ma pojęcia o istnieniu czegoś takiego, i jak widzi jakieś numeryczno-literowe kody na umowie to nie ma pojęcia o co chodzi, albo zakłada, że to jakieś wewnętrzne oznaczenie wypożyczalni 😛

  4. Ja z kolei widziałem takie kody jak wynajmowałem samochód za granicą, ale nie sądziłem, że to jest jakiś międzynarodowy system, a tym bardziej, że jest używany w Polsce. Ciekawe ile wypożyczalni tutaj faktycznie jakkolwiek tego używa, ale no niezależnie od wszystkiego sam pomysł funkcjonalny i pożyteczny, nie da się ukryć

  5. Też wcześniej nie słyszałem o kodach ACRIS. Mignęła mi gdzieś nazwa, ale nie wiedziałem ani co to ani jak się wykorzystuje. Wynajmowałem raz auto i chyba coś takiego nawet było na umowie, ale nie zwrociłem wcześniej większej uwagi… Przydatna sprawa, i fajny artykuł, bo w sumie wszystko wiadomo.

  6. Te kody ACRISS to całkiem przydatna rzecz. Nie spotkałam się z tym wcześniej, ale też dopiero przymierzam się do wynajmu samochodu – chcemy zrobić sobie małą objazdówkę po podkarpaciu, warto więc wiedzieć takie rzeczy. Myślę, że to jest przydatne szczególnie jeśli wynajmuje się auto za granicą, chociaż nie wiem czy ten system wygląda wszędzie tak samo, ale zakładam, że tak 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze Artykuły
Najnowsze Komentarze
Najnowsze Komentarze
Zobacz Również