Car free. Wolny od samochodu. Na czym polega nowy trend?

Car free

Wolny od samochodu, czyli Car Free, to nowoczesny trend, przekształcający się w regularny styl życia, który zyskuje sympatię coraz większej ilości osób. Brak posiadania własnego samochodu nie musi być wadą, wręcz przeciwnie – według wielu to wspaniała zaleta!

W dzisiejszych czasach utrzymanie samochodu wiąże się z licznymi kosztami, jednak poruszanie się bez auta wielu osobom zdaje się po prostu nie mieć racji bytu. Zwolennicy nowoczesnej filozofii car free uważają wprost przeciwnie – bez samochodu nie tylko da się żyć, ale też jest to życie na zupełnie innym poziomie! Według nich, wolność od samochodu nie jest utrudnieniem – to przywilej, który pozwala na niezależność, bycie eko i wiele więcej.

Car Free to wolność i niezależność

Zwolennicy maksymy Car Free wskazują przede wszystkim na wolność i niezależność związaną z brakiem samochodu. Nie musisz martwić się o miejsce parkingowe, o regularne przeglądy, trzymanie terminów opłat np. ubezpieczenia.
Co więcej, podróżujesz komunikacją publiczną bez zbędnego zamartwiania się tym czy w miejscu docelowym będziesz mógł zostawić lub zaparkować samochód. To także duże udogodnienie dla tych osób, które lubią od czasu do czasu wypić piwo, lampkę wina czy drinka. Nie posiadając samochodu nie musisz obawiać się o to kiedy i jak odbierzesz samochód.

Car free – wolny od samochodu, korków i kosztów

Filozofia Car Free to również szansa na sporą oszczędność, i bynajmniej nie chodzi tu tyko o paliwo, które w ostatnich czasach ciągle kosztuje więcej. Posiadanie samochodu wiąże się również z koniecznością regularnego opłacania ubezpieczenia i różnych składek, a także obowiązkowego przeglądu. Obciążeniem dla portfela są również wszelkie naprawy, które mogą wynieść nierzadko nawet kilka tysięcy złotych. Ponadto, regularnie należy uzupełniać płyn do spryskiwaczy, ole, myjkę czy detergenty do mycia auta oraz inwestować w inne niezbędne akcesoria samochodowe. Z dużym kosztem wiąże się także sam zakup samochodu.

Podróżując alternatywnymi środkami transportu, zgodnie z filozofią car free, oszczędzasz na wszystkich wymienionych wyżej rzeczach. Oczywiście, wybierając autobus, pociąg czy tramwaj również musisz ponieść koszty w postaci zakupu biletów, jednak utrzymanie samochodu w dłuższej perspektywie to nierzadko dużo większe, a przede wszystkim regularne koszty. Pokonując część codziennej trasy pieszo, za pomocą roweru czy hulajnogi nie musisz martwić się o regularność wydatków – nie jesteś więc zobowiązany do systematycznego ponoszenia kosztów – dzięki czemu możesz naprawdę dużo zaoszczędzić.

Co więcej, filozofia car free pozwala także na oszczędność czasu. Zastanawiałeś się kiedyś jak wiele czasu, energii i nerwów poświęcasz codziennie na stanie w korkach? Podróżując swoim samochodem musisz w tym czasie zachować skupienie i wciąż siedzieć za kierownicą auta. Korzystając z alternatywnych środków transportu – jak autobus – możesz w tym czasie przeczytać książkę, obejrzeć odcinek ulubionego serialu czy dokończyć ważną prezentację. Wybierając tramwaj, metro, rower czy spacer możesz z kolei zupełnie wyeliminować aspekt korków i straty cennego czasu, co pozwoli Ci na lepszą organizację czy po prostu więcej odpoczynku.

Car free filozofia

Wolność od samochodu błogosławieństwem dla środowiska

Rezygnując z własnego samochodu przyczyniasz się również do zmniejszenia emisji spalin, a więc świadomej i skutecznej ochrony środowiska. Poruszając się komunikacją miejską zamiast samochodem pozwalasz na bardziej ekonomiczne zużycie paliwa i redukcję produkcji spalin, a wybierając zamiast tego spacer lub rower czynisz dla środowiska jeszcze więcej!

Samochód na zamówienie w razie potrzeby

Osoby zaangażowane w filozofię car free z powodzeniem radzą sobie z większymi i mniejszymi podróżami bez konieczności korzystania z samochodu. Dzisiejsze możliwości w kontekście różnorodnych środków transportu pozwalają niewielkim kosztem – szczególnie, jeśli zaplanujesz to z wyprzedzeniem – na bliskie i dalekie podróże, z wykorzystaniem pociągów, autobusów, autokarów, busów, tramwajów, statków czy samolotów.

Nawet zwolennicy maksymy car free sięgają jednak czasem po rozwiązanie jakim jest wynajem samochodu z wypożyczalni, szczególnie w przypadku dalszych wyjazdów, np. służbowych czy wakacyjnych podróży. Czasami koszty innego transportu, szczególnie w wysokim sezonie czy kupowane na ostatni moment, mogą przyprawić o niemały zawrót głowy. Tańszym rozwiązaniem jest wówczas wypożyczony samochód – to maksymalnie proste, pozbawione wszelkich formalności i naprawdę szybkie. Nie musisz martwić się nawet o ubezpieczenie – w razie stłuczki czy wypadku możesz skorzystać z samochodu zastępczego, który zostanie Ci udostępniony tak szybko jak to możliwe. Ty, w dalszym ciągu, właściwie nie musisz o nic się martwić!

Filozofia Car Free to styl życia, który preferuje i docenia coraz więcej osób. Nic dziwnego, w dobie docierających do nas zewsząd informacji o zanieczyszczeniu środowiska oraz stale galopującej inflacji utrzymanie auta nie jest ani ekologiczne, ani łatwe. Warto szerzej rozważyć wdrożenie maksymy car free, tym bardziej, że rynek stwarza możliwości taniego, szybkiego i łatwego wynajmu samochodu od ręki jeśli naprawdę bardzo go potrzebujesz.

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze Artykuły
Najnowsze Komentarze
Najnowsze Komentarze
Zobacz Również