Samochód zastępczy z OC sprawcy Uniqa

Samochód zastępczy z oc sprawcy Uniqa

Samochód zastępczy z OC sprawcy Uniqa przysługuje poszkodowanemu, którego pojazd został uszkodzony w kolizji z winy sprawcy który jest ubezpieczony w Uniqa. Polisa OC jest jedynym wymaganym przez polskie prawo ubezpieczeniem właściciela pojazdu mechanicznego.

Wynajem samochodu zastępczego z OC sprawcy Uniqa przysługuje poszkodowanemu na czas unieruchomienia pojazdu oraz przywrócenia mu wymaganej sprawności. Warunkiem jest, aby sprawca wypadku posiadał ubezpieczenie w Uniqa. Ubezpieczyciel zapewnia auto zastępcze na określonych zasadach. Ma również prawo odmowy użyczenia pojazdu w konkretnych przypadkach, kiedy kierowca nie spełnia wymaganych warunków.

Co oferuje towarzystwo ubezpieczeniowe Uniqa zapewniające samochód zastępczy z OC sprawcy?

Uniqa to firma z 200-letnim doświadczeniem, w Polsce działająca od 1990 roku. Pochodzi z Austrii, gdzie jest uznawana za jedną z tych marek ubezpieczeniowych, które mają najbardziej ugruntowaną pozycję w branży. W 2021 roku Uniqa połączyła się z grupą ubezpieczeniową AXA, budując 5. co do wielkości grupę ubezpieczeniową w naszym kraju. W Polsce może pochwalić się 5 mln społecznością klientów i 80 tys. ubezpieczonych firm.

Uniqa ma bardzo atrakcyjną ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych dla klientów indywidualnych i firm. Oferuje m.in. OC wraz z samochodem zastępczym. W ramach ubezpieczenia Assistance zapewnia także holowanie. Poza tym klienci mogą skorzystać z ubezpieczenia NNW kierowcy i pasażerów oraz ubezpieczenia opon. Do dyspozycji klientów Uniqa jest przez 24h/7 dni w tygodniu. To całodobowa infolinia, za pośrednictwem której możliwe jest zarówno zgłoszenie szkody, jak też zakup ubezpieczenia.

W ramach polisy OC firma oferuje samochód zastępczy, pokrywając koszty jego wynajmu. Wynajmuje się go poszkodowanemu, którego auto uległo zniszczeniu nie z jego winy. Co ważne, działalność Towarzystwa Ubezpieczeń Uniqa w Polsce jest uregulowana ustawą o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.

Dla kogo wynajem samochodu zastępczego z OC sprawcy Uniqa?

Samochód zastępczy z OC sprawcy Uniqa przysługuje kierowcy i jednocześnie właścicielowi pojazdu, który uległ uszkodzeniu w wyniku wypadku, ale nie z jego winy. Dotyczy to sytuacji, kiedy sprawca posiada obowiązkowe ubezpieczenie OC w Uniqa. Auto otrzymuje poszkodowany, którego pojazd nie jest zdatny do użytku lub istnieje konieczność jego naprawy, co sprawia, że jego właściciel przez pewien czas nie będzie mógł go użytkować.

Jak otrzymać samochód zastępczy z OC sprawcy Uniqa?

Chcąc otrzymać samochód zastępczy z OC sprawcy Uniqa, najlepiej jest o tym fakcie poinformować podczas zgłaszania szkody. Jeśli jednak tego nie zrobiłeś, możesz skorzystać z naszej pomocy, kontaktując się z naszym działem obsługi klienta. Inna możliwość to wypełnienie formularza i przesłanie nam zgłoszenia o chęci otrzymania samochodu zastępczego z OC sprawcy Uniqa. W odpowiedzi skontaktuje się z Tobą wypożyczalnia aut w celu omówienia szczegółów.

Na jaki okres przysługuje Ci samochód zastępczy z OC sprawcy Uniqa?

To, na jaki czas otrzymasz samochód zastępczy z OC sprawcy Uniqa, zależy od kilku czynników. Nie zostało dokładnie sprecyzowane, jaki to jest okres, czyli ile dni, tygodni czy miesięcy. Jest to uwarunkowane przede wszystkim rodzajem uszkodzenia pojazdu i zakresem szkód, jakie poniósł kierowca w wyniku kolizji.

Samochód zastępczy z OC sprawcy Uniqa otrzymasz:

na okres likwidacji szkody – dzieje się tak w sytuacji, kiedy Twój pojazd uległ unieruchomieniu podczas kolizji i niemożliwe jest jego dalsze użytkowanie;

na czas likwidacji szkody oraz przeprowadzenia badań technicznych – to sytuacja, kiedy policja podczas interwencji zatrzymała Twój dowód rejestracyjny z powodu powstałych szkód;

na technologiczny okres naprawy – to sytuacja, kiedy samochód został uszkodzony w nieznacznym stopniu i można go dalej użytkować, a wywołane szkody można naprawić w późniejszym czasie.

Jak wynika z ustawy o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdów mechanicznych, poszkodowany ma obowiązek w miarę możliwości zminimalizować wysokość szkody. Wymaga to współpracy z Towarzystwem Ubezpieczeń oraz chęci możliwie jak najszybszego przywrócenia pojazdowi pełnej sprawności.

Z jakiego powodu Uniqa może odmówić wynajmu samochodu zastępczego z OC? Kiedy może skrócić jego okres użytkowania?

Uniqa ma prawo odmówić wydania samochodu zastępczego z OC sprawcy w konkretnych przypadkach. Aby więc poszkodowany otrzymał pojazd zastępczy, Towarzystwo Ubezpieczeń musi przeprowadzić dokładną analizę okoliczności zdarzenia, jak też sprawdzić poszkodowanego pod kątem wywiązywania się ze swoich obowiązków związanych z naprawą samochodu.

Samochód zastępczy z OC sprawcy Uniqa może nie zostać wydany, jeśli:

– uszkodzony pojazd nie posiada ważnych badań technicznych. Uniqa z tego powodu może też zakończyć wynajem jeszcze w trakcie likwidacji szkody;

– okres naprawy bez wyraźnego powodu się przedłuża. Chcąc użytkować dłużej auto zastępcze z powodu wydłużającego się okresu naprawy, należy przedstawić potwierdzenie, że takie działania są zasadne i likwidacja szkody z uzasadnionego powodu musi potrwać dłużej.

Można to zrobić poprzez przedstawienie dokumentu potwierdzającego np. zamówienia niedostępnej aktualnie części. W trakcie prowadzonego dochodzenia okaże się, że sprawcą zdarzenia nie jest kierowca posiadający ubezpieczenie OC w Uniqa.

Jakie są koszty auta zastępczego z OC sprawcy Uniqa?

Wynajem samochodu zastępczego z oc sprawcy uniqa jest całkowicie bezpłatny, jeśli zostaną spełnione odpowiednie warunki. Wszelkie koszty z tym związane ponosi ubezpieczyciel. Wartość auta zastępczego nie może być jednak wyższa, niż wartość pojazdu poszkodowanego. Oznacza to, że koszty wynajmu pokrywa Towarzystwo Ubezpieczeń wtedy, kiedy auto ma taką samą wartość lub niższą od uszkodzonego pojazdu. Jeśli zdecydujesz się na samodzielny wynajem samochodu zastępczego wyższej klasy, to Uniqa pokryje tylko część jego kosztów.

Masz pytania dotyczące samochodu zastępczego z OC sprawcy Uniqa lub zostałeś poszkodowany w kolizji i potrzebujesz wynająć auto na czas jego naprawy? Skontaktuj się z nami!

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze Artykuły
Najnowsze Komentarze
Najnowsze Komentarze
Zobacz Również